Agencja Reklamowa Tings Boczkowsky

511-474-708

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Agencja Reklamowa Tings

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Urywek Historii Tim Berners-Lee

blog, wpis na bloga, wpis, ciekawostki, artykuł, internet www, rys historyczny www, strony www, historia, ciekawostka, 


#2 Kawałek Historii Sir Timothy Berners-Lee
Internet, zmienił wszystko. Tak wiele wprowadził do naszego życia, że patrząc wstecz, trudno uwierzyć, że potrafiliśmy dać sobie radę bez tych wszystkich wygód, jakie nam teraz oferuje. Możliwość kontaktu z innymi ludźmi, reklama firm i bliższy kontakt z Klientem, gra online z osobami z drugiego końca świata. Kiedyś, było to nie do pomyślenia, żeby posiadać takie wygody. Było to tylko wymysłem, który uznawano za fikcję, jednak dzięki pewnemu człowiekowi wszystko to stało się możliwe.

Sir Timothy Berners-Lee to człowiek, któremu mamy Internet jaki znamy. Chociaż sam twierdzi, że nie jest twórcą całego Internetu, gdyż jest skromny i nie uważa, by w porządku było przypisywanie sobie cudzych zasług. Niemniej, to dzięki jego tworowi, sieć akademicka stała się ogólnodostępna. Przyjrzyjmy się, jak wyglądała historia Tim Berners-Lee.

Historia Tim Berners-Lee

Poznajmy nieco bliżej Sir Timothy’ego Bernersa-Lee.
Oboje rodzice posiadali wykształcenie matematyczne oraz informatyczne. Wspierali oni przemysł komputerowy. Programowali oni między innymi pierwsze komercyjne maszyny zwane Mark I i Mark II, w których widzieli coś więcej, niż tylko bardzo szybkie kalkulatory.
8 czerwca 1955 roku, będąc owocem ich miłości urodził się Sir Timothy. Wychowywany w zamiłowaniu do informatyki oraz matematyki, wspominał często rozmowę z ojcem, w której dyskutowali o tym jak kiedyś, komputery będą w stanie myśleć na równi z ludzkim mózgiem.
Technologia, była z nim cały czas, więc nikogo nie powinno dziwić, że jako student Oxfordu, we wczesnych latach roku 1970 stworzył swój własny komputer wykorzystując do tego swój stary telewizor , procesor M 6800 oraz lutownicy, której użył do zlutowania bramek TTL.

Początki kariery

Uczęszczając na studia, nie miał planów na przyszłość, jednak zmieniło się to, kiedy dostał posadę w CERN-ie – Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek (Europejski Ośrodek Badaj Jądrowych) w Genewie. Warto dodać, jako ciekawostkę, że Berners –Lee pracował dwukrotnie w CERN-ie. Za pierwszym razem, objął stanowisko konsultanta inżynierii oprogramowania, zaś za drugim razem zajmował stanowisk konsultanta oprogramowania. To właśnie tutaj, udało mu się wpaść na pomysł stworzenia Enquiere, który był programem poszukiwawczym. Niestety, nigdy nie został opublikowany, jednak śmiało można go nazwać prekursorem idei WWW.

Na początku był chaos… czyli jak to się wszystko zaczęło?

Wszystko, zaczęło się od usprawnienia przesyłania informacji między pracownikami, pracującymi nad programem nuklearnym. Timowi zależało na tym, aby taka możliwość była nie tylko prosta i łatwa, ale także szybka i bezpieczna. Nazwał ją „Enquire Within Upon Everything” jako nawiązanie do swojej ulubionej książki z dzieciństwa. Od tamtego czasu, minęła dekada, nim Bernes zmienił nazwę utworzonej technologii i wypuścił jej kod źródłowy.
W sierpniu 1991 roku, technologia pojawiła się w akademickim czat roomie, jednak nie było to, aż tak bardzo okrzyknięte wydarzenie, ponieważ nikt zbytnio nie zwracał na to takiej uwagi. Jak wyglądała? Jako informacja systemowa, używająca starego systemu znanego pod nazwą Hypertext, pozwalający połączyć się z dokumentem znajdującym się w Internecie.

Zalety

Największa zaletą i siłą tej technologii było to, że Berners podarował ją wszystkim za darmo. Każdy posiadacz komputera i dostęp do Internetu mógł nie tylko wejść w tą technologię, ale również dorzucić do niej swoją cegiełkę. Nie trudno się domyślić, że taka opcja była strzałem w dziesiątkę. Wystarczyło, że kilka osób zainteresowało się wsparciem, od słowa do słowa i prawie każdy, coś od siebie dodał. I tak, w Internecie zaczęły pojawiać się typowe strony internetowe, blogi i tym podobne. Na samym początku, wszystko to było naprawdę za darmo i kontrolowane przez jedną grupę czy firmę. Nadal jednak, największy wkład w rozwój tego, co znamy dzisiaj mieli zwykli indywidualni ludzie. Dlatego Berners podkreśla, że nie stworzył tego wszystkiego sam.
Warto zaznaczyć, że kiedyś Internetem nazywano sieć połączonych ze sobą komputerów i tylko znający się na informatyce ludzie, mogli z takowej skorzystać. To, czego dokonał Berners przyczyniło się do wielkiego rozwoju informatyki oraz technologii. Owszem, wcześniej powstałe osiągnięcia, jak stworzenie sieci połączonych ze sobą komputerów, poszerzenie jej funkcji, w tym nawet e-mail stały się podwaliną pod całokształt twórczy Bernersa.
Nic zatem dziwnego, że jego osiągnięcie zostało zaliczone do jednej z największej rewolucji w dziejach komunikacji.

Historia Tim Berners-Lee. Sukcesy i ciekawostki

System, stworzony przez Benrersa World Wide Web było bardzo wymagające i działało tylko na komputerach NeXT. Jednak, dzięki współpracy z Nicolą Pellowem, stworzono projekt, uproszczonej wersji przeglądarki tekstowej. Owszem, była bardziej uboższa niż jej pierwowzór, ale pozwoliło to na wykorzystanie jej na praktycznie, każdym komputerze. W międzyczasie, inna współpraca Bernersa kontemplowała nad zagadnieniem  wprowadzenia Internetu do życia codziennego, zwłaszcza, że proces przesyłania wiadomości nadal był dość skomplikowany.

Wielki sukces przyniósł 13 listopad roku 1990, ponieważ to wtedy została stworzona pierwsza strona WWW, gdzie rok później zaprezentowano ją oficjalnie komitetowi C5 w CERN-ie. Berners określił zwięźle czym jest jego projekt i śmiało można nazwać go połączeniem strony internetowej z grupą dyskusyjną. Ciekawostką jest to, że można było odczytywać ją nie tylko w CERN-ie, ale również na Uniwersytecie Stanforda. Śmiało można powiedzieć, że tamtego dnia, pierwszy raz wykorzystano technologię http do komunikowania się na odległość. To właśnie ten dzień to nic innego jak urodziny sieci WWW. Wtedy także, Berners zrozumiał, że dzięki sieci można bardzo szybko i skutecznie uzyskać dostęp do rzeczy, jakie przechowywali inni na swoich komputerach. To on również, chcąc to jeszcze bardziej ułatwić stworzył znany nam nieskomplikowany komputerowy język znany wszystkim jako HTML czyli HyperTex Markerup Language, w skrócie Pajęczyny. Był on tak prosty, że wystarczyło tylko umieć czytać, logicznie myśleć i operować myszką.

Historia Tim Berners-Lee. Co jeszcze?

Do tego wszystkiego, Berners stworzył specjalny system adresów sieciowych, dzięki którym umożliwił tym nie obeznanym użytkownikom  z techniką komputerową łatwiejszy sposób wybierania czy wyszukiwania stron jakie ich interesowały. Mowa tutaj o tak zwanym URL czyli Universal Source Locator czyli ujednolicony format adresowania zasobów znajdujących się w sieci.
Na tym, praca inżyniera się nie skończyła, bowiem opracował reguły http HyperText Transfer Protocol, czyli protokół przekazu danych w ramach WWW, a to z kolei umożliwiało tworzenie odnośników między wybranymi dokumentami, nawet jeśli znajdowały się od siebie wiele komputerów dalej.
Trzeba pamiętać, że tylko dlatego mamy HTML obiega cały świat, ponieważ Berners nigdy nie ograniczył go żadnymi licencjami.

W roku 1992 roku, na rynku pojawiła się pierwsza graficzna przeglądarka Internetowa o nazwie Mosaic, która miała niesamowity wpływ na rozwój Internetu. Potrafiła poprawnie interpretować pliki HTML, co pozwoliło przeglądać strony Internetowe z obrazkami.

To, co stworzył człowiek, o którym mało się mówi, zrewolucjonizowało jeden z aspektów życia człowieka. Połączył, dzięki swojej determinacji, kreatywności i chęci podzielenia się z innymi ludzi na całym świecie. Wynalazek, który pozwolił na chociażby możliwość podzielenia się z Wami tym artykułem i opowiedzeniu, swoimi słowami jego i jego twórcy historii.

Zatem pamiętajcie, że upór, wytrwałość i pogoń za marzeniami pozwala osiągnąć zamierzone cele, a Sir Tim Berners-Lee jest tego dowodem, podobni jak i jego dzieło.

 

 

 

Kategorie:

Popularne artykuły

Redakcja Tings Agencja Interaktywna Tings | Zadzwoń ☎ 511 474 708 | Tworzenie stron firmowych, projektowanie sklepów online, projektowanie stron www, sklepy internetowe 2024.

marcin

Porozmawiaj ze specjalistą. W branży od 2009 roku. Oddzwoni do 10 minut.