Agencja Reklamowa Tings Boczkowsky

511-474-708

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Agencja Reklamowa Tings

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Co to jest certyfikat SSL? Rodzaje certyfikatu SSL

Co to jest certyfikat SSL Rodzaje certyfikatu SSL

 Co to jest certyfikat SSL? Rodzaje certyfikatu, Jak działa certyfikat?  Certyfikat zapewni bezpieczeństwo stronie WWW, ochroni wszystkie przesyłane dane przez użytkowników.

Certyfikat SSL , czyli zadbaj o bezpieczeństwo strony WWW 

Na przestrzeni 20 lat moc Internetu niesamowicie wzrosła. Zakupy online, przelewy pieniężne, wprowadzanie swoich danych w różnych celach czy rozliczanie z Urzędem Skarbowym stało się codziennością. Takie operacje mogę być potencjalnym narażeniem na oszustwa czy kradzieże danych. Aby temu zapobiec, potrzebna jest specjalna ochrona. Odpowiada za to certyfikat SSL. Dowiedz się, czym jest certyfikat SSL, jak działa i jakie są jego rodzaje.

Certyfikat SSL – co to jest?

SSL to skrót od angielskiego Secure Socket Layer. Zapewnia on wiarygodność domeny oraz jej właściciela. Umożliwia szyfrowanie przepływu informacji, który biegnie między użytkownikiem strony internetowej a jej serwerem. Gwarantuje on, że wszystkie dane są bezpieczne. Do ich szyfrowania używa się specjalnego klucza. Im dłuższy klucz certyfikatu, tym trudniej jest rozszyfrować przesyłane informacje.

Po czym poznać, że strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL? 

Użytkownik w bardzo prosty sposób może zweryfikować to, czy dana strona internetowa chroni jego dane osobowe. Wystarczy spojrzeć na oznaczenie protokołu na pasku adresu. W sytuacji stron bez certyfikatu zobaczysz http:// natomiast przed adresem strony zabezpieczonej certyfikatem, pojawi się https://. Zwykle przy adresie znajduje się także ikona kłódki.

Kiedy zdecydować się na certyfikat SSL?

Należy pamiętać, że dane użytkowników zawsze powinny być chronione, a w szczególności teraz kiedy wprowadzono RODO. Każda strona przetwarzająca jakiekolwiek dane powinna posiadać certyfikat SSL

 

Strony WWW, które bez 2 zdań powinny go mieć to:

 • Portale szkół, uczelni czy korporacyjnych stron,
 • Strony urzędowe czy strony dotyczące zdrowia pacjentów,
 • Poczty e-mail czy aplikacje typu klient-serwer,
 • Sklepy internetowe, serwisy aukcyjne,
 • Strony obsługujące płatności, np. witryny banków czy instytucji finansowych.

Nigdzie jasno nie jest określone, że należy używać certyfikatu SSL. Jednak zgodnie z panującymi zasadami RODO dane osobowe muszą być szyfrowane. Wszelkie zaniedbywanie czy łamanie zasad grozi wysokimi karami finansowymi.

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?

Istnieją trzy rodzaje certyfikatów. Dzielimy je zgodnie ze sposobem weryfikacji podmiotu, który z niego korzysta.

 • Certyfikat DV – Domain Validation – Jest to dobra opcja dla małych sklepów internetowych, ale świetnie sprawdzi się także przy blogach i stronach opartych na CMS np. WordPress. Zabezpiecza on prawdziwość w obrębie domeny i dba o jej autentyczność.
 • Certyfikat EV – Extended Validation – ten certyfikat można dostrzec na stronach internetowych banków. Charakteryzują się autentycznością domeny, zabezpieczając dane jej właściciela oraz wyświetlają zielony pasek adresu. 
 •  Certyfikat „wildcard” – jest to najszersza metoda weryfikacji. Łatwo odróżnić go od innych rodzajów, gdyż obok klasycznej zielonej kłódki pojawiają się dane firmy, która wnioskowała o jego wydanie. 

Korzyści z posiadania certyfikatu SSL

 • Szyfrowanie danych – certyfikat SSL szyfruje przesyłane informacje, zatem nie dostaną się one w niepowołane ręce.
 • Poczucie bezpieczeństwa – każdy, kto będzie korzystał ze strony internetowej lub sklepu będzie miał pewność, że jego dane są bezpieczne.
 • Wiarygodność – certyfikat SSL potwierdza wiarygodność strony
 •  Rozpoznawalność marki,
 • Wzbudzenie zaufania,
 •  Rośniesz w oczach klientów. 

Certyfikat SSL to narzędzie, zapewniając ochronę witryn internetowych oraz gwarancję zachowania poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną. Jest to wręcz obowiązek każdej strony internetowej.

Natalia Kaleta

Kategorie:

Popularne artykuły

Redakcja Tings Agencja Interaktywna Tings | Zadzwoń ☎ 511 474 708 | Tworzenie stron firmowych, projektowanie sklepów online, projektowanie stron www, sklepy internetowe 2024.

marcin

Porozmawiaj ze specjalistą. W branży od 2009 roku. Oddzwoni do 10 minut.