agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Agencja Reklamowa Tings

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

System CMS – co to jest? 

System CMS - co to jest? 

Co to jest system CMS? Z języka ang. Content Management System to system pozwalający na zarządzanie treścią w serwisie internetowym. Mówiąc prościej, system CMS umożliwia stworzenie witryny www i wprowadzanie zmian w jej treści oraz konfiguracjach. Poznaj rodzaje i przykłady systemów CMS odpowiednie dla Ciebie i Twojej firmy! 

 

Tworzenie stron internetowych – co to jest system CMS?

Wiesz już zapewne, że strona internetowa to promocyjny must have dla Twojej firmy, aby mogła czynnie rozwijać się i poszerzać grono Klientów. Jeśli wciąż masz co do tego wątpliwości, zajrzyj DO TEGO ARTYKUŁU – z pewnością skutecznie się ich pozbędziesz. 

 

Aby stworzyć stronę internetową, niezbędne jest użycie kilku narzędzi. Dziś chcę opowiedzieć Ci o jednym z nich. Dowiesz się, czym są systemy CMS, jakie są ich rodzaje i które systemy CMS są darmowe

 

System CMS – co to jest? 

CMS (Content Management System) to system zarządzania treścią w serwisie internetowym. Innymi słowy, to oprogramowanie umożliwiające tworzenie, edytowanie i aktualizację treści na stronie www, bez znajomości języka HTML, PHP, CSS czy JS. 

 

Dobry system CMS 

Panel administracyjny systemu CMS powinien w łatwy sposób pozwalać na edycję i konfigurację elementów strony. Zmiany wizualne nie powinny być jednak jedyną dostępną opcją. Ważne są tu również zmiany techniczne, bo to one wpływają na SEO (dowiedz się więcej na temat SEO TUTAJ)  indeksowanie systemu, pozycję w wyszukiwarkach internetowych czy konfigurację analityki. 

 

Jaki powinien być dobry system CMS?

 • elastyczny, tak by można było zastosować go do wielu rodzajów stron
 • łatwy w obsłudze
 • szybki i intuicyjny 
 • rozbudowany-powinien mieć kompleksową możliwość zarządzania stronami, treścią i kontami systemowymi 
 • otwarty-tworzenie stron powinno być możliwe w wielu wersjach językowych 
 • bogaty w możliwości instalacji dodatkowych modułów, takich jak formularze, mapy, galerie zdjęć, komentarze itp. 

 

Rodzaje systemów CMS 

Opowiem Ci teraz pokrótce o 3 podstawowych rodzajach systemów CMS. Każdy z nich ma swoje wady i zalety i należy o tym pamiętać. Rodzaj, który powinieneś wybrać, zależy od potrzeb indywidualnych i wymagań, jakie stawiamy swojej stronie internetowej. 

 

Dedykowany autorski system CMS 

 

To system zarządzania treścią stworzony przez agencję, jako produkt niepowtarzalny. Systemy tego typu są proste w obsłudze i dopasowane stricte do naszych potrzeb. Ich cena oczywiście zależy od oferty firmy. 

 

Open Source system CMS

 

To darmowy system CMS. Do najpopularniejszych systemów Open Source należy, między innymi WordPress. Posiada dostęp do plików i kodu źródłowego, dzięki czemu możliwe jest samodzielne dokonywanie zmian. Jest darmowy i ogólnodostępny. Charakteryzuje się dużym wyborem grafik, szablonów i wtyczek. To, o czym warto pamiętać to bezpieczeństwo, które uważane jest tu za wątpliwe. Wystarczy jednak odpowiednia częstotliwość aktualizacji, aby uniknąć problemów tego typu. 

 

System CMS abonamentowy (SaaS)

 

W tego typu oprogramowaniach nie masz dostępu do kodu źródłowego witryny. Dlaczego? Abonamentowe systemu CMS  są współdzielone przez wielu Klientów. Możesz edytować szablon i treść podstawową. Dedykowane funkcjonalności nie są tu powszechnie dostępne. Jednym z najpopularniejszych systemów CMS typu SaaS jest Shoper. 

 

Darmowe systemy CMS 

 

Podpowiem Ci, który darmowy system CMS wybrać. Chcę jednak zaznaczyć, że przedstawię Ci ogólne portale, a nie systemy e-commerce, takie jak PrestaShop czy WooCommerce, które służą bezpośrednio do przekształcenia strony w sklep internetowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś na temat platform e-commerce, zajrzyj do TEGO ARTYKUŁU

 

Oto przykłady systemów CMS, za które nie musisz płacić: 

 

 • System CMS WordPress

 

WordPress zdecydowanie zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o najczęściej używane systemy CMS. To najpopularniejszy w Polsce Open Source, posiadający wiele darmowych motywów i wtyczek. Daje dużą możliwość personalizacji strony. 

 

 • System CMS Drupal

 

Dupal doskonale sprawdza się przy obsłudze bardziej skomplikowanych stron internetowych. Ma rozbudowany panel administracyjny, który pozwala nam na sprawne zarządzanie treścią i różne modyfikacje. Ten system CMS wymaga jednak znajomości języków programowania HTML, PHP i CSS, jeśli chcemy wprowadzić poważniejsze zmiany. 

 

 • eZ Platform 

 

To jeden z najstarszych systemów CMS. Co ciekawsze również jeden z najmniej znanych, pomimo opinii najbardziej zaawansowanego narzędzia na rynku. Korzystają z niego przede wszystkim specjaliści, poszukujący odpowiedniego rozwiązania dającego bardzo duże możliwości personalizacji, bezpieczeństwa i skalowości. Aby zapoznać się z pełną funkcjonalnością eZ Platform, należy poświęcić mu sporo czasu i cierpliwości. 

 

 • Blogger

 

Tak! Blogger to również system CMS, ale raczej jeden z tych dla początkujących. To doskonałe oprogramowanie (jak mówi sama nazwa) dla stron internetowych typu blog. 

 

 • Joomla!

 

Przed pojawieniem się WordPressa, to system Joomla! był tym najpopularniejszym. Jest nieco bardziej zaawansowany, ale równie dobrze sprawdza się przy zarządzaniu treścią strony www. Oprogramowanie to daje dostęp do kodu źródłowego i oferuje wiele dodatków. 

 

Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat obsługi poszczególnych systemów CMS, wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę. Internet jest przepełniony różnego rodzaju poradnikami i darmowymi materiałami szkoleniowymi! 

 

Możesz również zainwestować w profesjonalną stronę internetową. Pamiętaj, że to ona jest gwarancją sukcesu, budzącą największe zaufanie wśród Klientów. Spraw, aby Twoja działalność przynosiła jeszcze większe zyski z pomocą specjalistów! Zobacz, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy! 

Kategorie:

Popularne artykuły

Redakcja Tings Agencja Interaktywna Tings | Zadzwoń ☎ 511 474 708 | Tworzenie stron firmowych, projektowanie sklepów online, projektowanie stron www, sklepy internetowe 2021.

marcin

Porozmawiaj ze specjalistą. W branży od 2009 roku. Oddzwoni do 10 minut.