agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Agencja Reklamowa Tings

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

System CMS — co to jest? Jak go wykorzystać? Zalety CMS

Czy wiesz, czym jest system CMS? Posiadasz stronę WWW lub chcesz ją założyć? Ten łatwy i często darmowy system może Ci w tym pomóc.

System CMS – darmowe i łatwe narzędzie do tworzenia stron internetowych

Masz stronę internetową? Zapewne więc wiesz, czym jest system CMS. Jeśli jednak tylko obił Ci się o uszy ten termin lub walczysz ze swoją WWW albo dopiero się przymierzasz do jej założenia, przeczytaj poniższy artykuł. Ta wiedza może Ci się przydać, zwłaszcza gdy nie jesteś programistą, a chcesz zaistnieć w sieci.  Jesteś zainteresowany powyższymi informacjami? Zapraszam do lektury!

CMS – na czym polega?

Pierwszy narzędzie tego typu powstało już w 1995 roku. CMS – skrót ten oznacza content management system (system zarządzania treścią). Brzmi to może trochę zawile, ale spokojnie. CMS został tak zaprojektowany, byś w prosty, intuicyjny sposób mógł prowadzić swoją stronę internetową, w łatwy sposób zmieniając niektóre jej komponenty. W ten sposób w każdej chwili możesz dodać nową treść. Nie potrzebujesz nawet znać języka HTML. Jak to robisz? Piszesz więc swój tekst (podobnie jak w edytorze tekstowym) i umieszczasz na stronie. Równie łatwo będzie go poprawić czy usunąć. 

 

Jednakże to narzędzie pozwala również na zarządzanie stroną WWW poprzez:

 • ustawianie i zmiany menu i paneli bocznych,
 • dodawanie grafik i zdjęć,
 • zarządzanie użytkownikami,
 • zmiany szablonu,
 • zarządzanie komentarzami jako moderator oraz ich usuwanie,
 • dodawanie nowych elementów,
 • ustalanie adresu URL,
 • modyfikację podstron i ich usuwanie,
 • edycję HTML,
 • tworzenie różnych wersji językowych strony.

Innymi słowy, tutaj to Ty jesteś panem i władcą. Tworzysz swoje niezależne treści i publikujesz je, korespondujesz z czytelnikami i budujesz społeczność wiernych fanów.

CMS – najpopularniejsze systemy CMS w Polsce i na świecied

Na rynku istnieją różne systemy CMS. Dlatego ich funkcje mogą się różnić od siebie. Najpopularniejszym jest oczywiście WordPress. Inne to:

 • Drupal,
 • Joomla!,
 • b2evolution,
 • Dotclear,
 • Geeklog,
 • PivotX,
 • Serendipity,
 • ClassicPress,
 • Contao,
 • GetSimple,
 • i wiele, wiele innych.

System CMS WordPress

WordPress wywodzi się z zapotrzebowania na prosty system, w którym można by prowadzić blogi. Łatwość obsługi, istnienie wielu darmowych szablonów i wtyczek spowodowała, że ponad 60 proc. użytkowników korzysta właśnie z niego. Minusem będzie fakt, że wiele osób z pewnością wykorzysta właśnie ten szablon, który również Tobie się podoba. Przez to czytelnik natrafi, być może, na kilka podobnie wyglądających stron. Nie będzie to wyglądało profesjonalnie. Jednakże na początku drogi np. jako blogera, WordPress świetnie się nada do Twoich celów.

Różne systemy CMS 

Czy wiesz o tym, że wyróżnić można kilka CMS-ów, różniących się między sobą pod względem bezpieczeństwa i kosztów?

  1. CMS open source, czyli system z otwartym kodem źródłowym to najpopularniejsze rozwiązanie. Dzięki osobom, które całkiem za darmo tworzą różne wtyczki i dodatki, każdy może z nich skorzystać. Jednakże jest on też najbardziej narażony na ataki hakerskie. To rozwiązanie będzie darmowe, więc idealne dla początkujących i tych z małym budżetem.
  2. CMS o zamkniętym kodzie źródłowym charakteryzuje się tym, że liczba osób korzystających z niego jest ograniczona. Użytkownik ma dostęp do kodu. Wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa, ale też nie zawsze pozwala na wychwycenie wszystkich błędów.  Twórca w zamian za opłatę udostępnia swoje oprogramowanie, a także np. szkolenie, aktualizacje, pomoc techniczną w ramach tego CMS. Cena może wynieść kilka tysięcy złotych.
 • CMS z hostingiem (sprzętem, na którym będą trzymane pliki). W tym przypadku użytkownik nie ma dostępu do kodu i korzysta z gotowego rozwiązania. Nie ma możliwości wprowadzania zmian.

Koszty w przypadku dwóch ostatnich rozwiązań zaczynają się już od tysiąca zł. Pamiętaj jednak, że strona jest wizytówką Twoją i Twojej firmy, więc nie warto kusić się na to, co najtańsze.  Nie ryzykuj, wybierając przypadkowych programistów.

System CMS – zalety

W przypadku, gdy strona działa już dłuższy czas i pracuje nad nią zespół, zaletą systemu CMS będzie to, że łatwo jest rozdzielić zadania przy tworzeniu strony. Copywriterzy i korektorzy zajmują się treściami, graficy – wyglądem, programiści dbają o sprawne funkcjonowanie WWW. Dzięki temu każdy skupia się na swoim kawałku pracy i realizuje go bez angażowania reszty zespołu. CMS może być przydatny w praktycznie każdym przedsiębiorstwie. Wygląd strony będzie profesjonalny, a jednocześnie łatwo wprowadzać zmiany.

 

Jednakże, nawet gdy sam musisz pracować na kilku polach równocześnie, docenisz łatwość używania strony z CMS. Po prostu piszesz teksty, tak jakbyś to robił w edytorze, sprawdzasz podgląd i publikujesz. Łatwo możesz również dodać np. fotografie i podpisy do nich. Uaktualniasz swoją stronę czy blog wtedy, kiedy chcesz. Wszystkie swoje dane możesz trzymać w archiwum i w razie potrzeby wracać do nich. Twoje teksty i ustawienia będą bezpieczne, a dostęp do nich będziesz mieć tylko Ty lub osoby przez Ciebie uprawnione.

 

Nieważne, jaki masz budżet. CMS to rozwiązanie na każdą kieszeń. Od systemów w wersjach darmowych do tych hostowanych. Niezależnie od tego, co wybierzesz…, jeśli zastanawiasz się nad stworzeniem własnej strony, to nie trać czasu. Inni już tworzą swoją społeczność. Jeśli chcesz, możesz też zaufać profesjonalistom, którzy na tworzeniu stron „zjedli zęby”. Weź pod uwagę nie tylko cenę, ale i wsparcie oraz bezpieczeństwo danego rozwiązania.

Iwa E.

Kategorie:

Popularne artykuły

Redakcja Tings Agencja Interaktywna Tings | Zadzwoń ☎ 511 474 708 | Tworzenie stron firmowych, projektowanie sklepów online, projektowanie stron www, sklepy internetowe 2021.

marcin

Porozmawiaj ze specjalistą. W branży od 2009 roku. Oddzwoni do 10 minut.