agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt
agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

Agencja Reklamowa Tings

agencja-interaktywna-tings-tworzenie-stron-firmowych-projektowanie-sklepów-online-projektowanie-stron-www-sklepy-internetowe-2021
Zamów kontakt

E-commerce

E-commerce to mówiąc w skrócie sprzedaż online obejmująca wszystkie transakcje wykonywane w sposób elektroniczny. E-commerce daje bardzo wiele możliwości biznesowych i co najważniejsze rozwija się w galopującym tempie. Wynika to z faktu, że w obecnych obfitych w coraz więcej doznań czasach, dąży się do ułatwień w wielu dziedzinach życia. Dlatego te wszechobecne modernizacje nie mogły ominąć także sfery zakupów, czyli sklepów internetowych. 

E-commerce – co to jest?

E-commerce (electronic commerce) w dosłownym tłumaczeniu oznacza handel elektroniczny, który najczęściej kojarzy się ze sklepami internetowymi.

Jednak warto zaznaczyć, że e-handel to również wymiana walut, bankowość elektroniczna, aukcje internetowe i inne formy biznesu online. 

Platforma e-commerce – co to jest i do czego służy 

Sklepy internetowe korzystają z oprogramowania zwanego platformą e-commerce. Pozwala ona na zarządzanie sklepem internetowym, tj. produktami i sprzedażą. Umożliwia także kontakt z Klientem, który jak wszyscy wiedzą jest niezbędny do rozwoju firmy.

Oprogramowanie e-commerce zapewnia też bezpieczne zarządzanie danymi, integrację z programami zewnętrznymi i oczywiście e-marketing (SEO, blog, rekomendacje itp.).

Rodzaje platform e-commerce 

 1. Platformy OTWARTE

Platformy otwarte, czyli tzw. open source są elastyczne, gdyż pozwalają na edycję ogromnej liczby elementów. Działają prawidłowo, nawet gdy strona się powiększa i zdobywa coraz więcej użytkowników. Najpopularniejsze z nich to Prestashop, Woocommerce i Magento. Główne zalety tych platform to:

 • możliwość wyboru lub zmiany hostingu,
 • operowanie na gotowych, acz edytowalnych templatkach,
 • dostęp do rozmaitych wtyczek, za pomocą których można dodawać nowe funkcje, np. formularz kontaktowy, blog czy newsletter,
 • możliwość wprowadzania zmian w kodzie źródłowym,
 • brak opłat miesięcznych za korzystanie z nich.

Zalety platform otwartych brzmią obiecująco, jednak warto zaznaczyć, że nie są one łatwe w obsłudze. Wymagają wiedzy i umiejętności, aby na nich pracować. Ponadto należy samodzielnie zintegrować stronę z m.in. kurierami, systemami płatności czy hurtowniami. Oznacza to, że trzeba podpisać umowy z firmami specjalizującymi się w tych usługach. 

 1. Platformy ZAMKNIĘTE 

Platformy zamknięte powstają dla prostych rozwiązań e-commerce.  Najbardziej znane platformy to Shoplo i Shoper, a ich największym plusem jest łatwość w obsłudze. Z pozostałych zalety warto wymienić:

 • dostęp do gotowych templatek graficznych,
 • moduły integracji z usługami takimi jak kurierzy czy systemy płatności,
 • nie wymagają profesjonalnej wiedzy do obsługi,
 • za aktualizację oprogramowania odpowiada dostawca.

Platformy zamknięte są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze niż te otwarte. Jednak mają też wiele ograniczeń. Opierają się na zamkniętym silniku, przez co nie można wprowadzać zmian w kodzie i rozwijać funkcjonalności strony. Ponadto strona sprzedażowa nie staje się Twoją własnością, a Ty w momencie, którym przestaniesz opłacać za nią abonament, to stracisz do niej prawa i dostęp.

marcin

Porozmawiaj ze specjalistą. W branży od 2009 roku. Oddzwoni do 10 minut.